05.06.2024

Brand storytelling – jak prowadzić narrację o swojej marce?

Jubileusz

Nowoczesny marketing wymaga zupełnie innego podejścia do strategii komunikacji niż jeszcze kilka lat temu. Czasy się zmieniają i pojawiają się coraz skuteczniejsze narzędzia promocyjne. Jednym z nich jest storytelling, stosowany dziś przez największe marki.

Czym jest storytelling?

Storytelling to nic innego, jak sztuka opowiadania historii w sposób, który angażuje i inspiruje słuchaczy. W kontekście biznesowym brand storytelling oznacza tworzenie narracji, która łączy markę z odbiorcami na głębszym poziomie, przekazując jej wartości, misję i tożsamość w atrakcyjny sposób.

W dzisiejszym świecie, gdzie klienci są bombardowani reklamami i informacjami, skuteczny storytelling może być kluczem do zbudowania trwałych relacji z klientami oraz wyróżnienia się na rynku. W jaki sposób powinniśmy go budować?

Jak wdrażać i prowadzić brand storytelling?

Pamiętajmy, że storytelling jest sposobem komunikacji, który opiera się na tworzeniu spójnej i angażującej historii oddającej esencję marki. Dobra historia powinna rezonować z odbiorcami, budując zaufanie i emocjonalne powiązanie z brandem.

Planowanie storytellingu marki wymaga zdefiniowania kilku kluczowych elementów. Po pierwsze należy określić główną narrację, która będzie wyrażać wartości, misję i wizję marki. Powinna być ona spójna we wszystkich kanałach komunikacji: od strony internetowej, poprzez media społecznościowe, aż po drukowane materiały marketingowe. Po drugie trzeba zidentyfikować głównych bohaterów historii. Mogą to być założyciele marki, klienci lub pracownicy, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z marką. Kluczowe jest to, aby tworzone opowieści były autentyczne, a narracja przyjmowała właściwy ton i styl komunikacji. Powinien on pasować do tożsamości marki oraz docelowej grupy odbiorców.

Czy mój brand storytelling jest „dobry”? Jak zmierzyć efekty?

Sprawdzenie, czy nasz storytelling działa w odpowiedni sposób wymaga przyjęcia określonych metryk. Dzięki nim będziemy mogli skutecznie mierzyć jakość naszych działań. Aby to zrobić, warto skupić się na wskaźnikach zaangażowania, takich jak liczba interakcji na mediach społecznościowych, czas spędzony na stronie internetowej czy liczba wyświetleń materiałów wideo.

Najlepszym sposobem na mierzenie efektów storytellingu jest jednak przeprowadzanie regularnych badań ankietowych. Za ich pomocą jesteśmy w stanie ocenić, jak wpływa on na postrzeganie marki przez klientów. Ankiety takie możemy przeprowadzać:

  • z wykorzystaniem własnej strony,
  • za pomocą postów w mediach społecznościowych,
  • przesyłając link do formularza subskrybentom newslettera.

Analiza wybranych wskaźników pozwoli na ocenę, czy narracja jest skuteczna i w jakim stopniu wpływa na decyzje klientów.

Skuteczny storytelling – czyli jaki?

Storytelling zdecydowanie nie jest zero-jedynkowym elementem marketingu. W przeciwieństwie do np. płatnych kampanii na Facebooku nie jesteśmy w stanie określić dokładnie współczynnika jego konwersji. Z tego powodu możemy zastanawiać się, czy jest on w ogóle skuteczny?

Brand storytelling działa na poziomie bardziej emocjonalnym niż racjonalnym. Nie jesteśmy zatem w stanie do tych działań przypisać konkretnych, mierzalnych danych wyciągniętych np. z systemów analitycznych. W tym przypadku musimy skupić się na ogólnym odczuciu, jakie przekazują nam na temat naszego brandu choćby wyniki wspomnianych wcześniej ankiet. Innymi słowy – dobry storytelling to taki, który zapewnia odbiorcom odpowiednie skojarzenia z naszą marką.

Jak wygląda brand storytelling popularnych marek?

W branży marketingowej znajdziemy różne przykłady skutecznego zastosowania storytellingu. Na początek wyróżnić można firmę Nike, która w swoich przekazach wykorzystuje historie sportowców przełamujących ograniczenia i osiągających sukcesy mimo przeszkód. Ma to na celu inspirowanie klientów do podejmowania wyzwań i realizacji upragnionych celów.

Coca-Cola z kolei stawia na opowieści o radości, przyjaźni i wspólnym spędzaniu czasu, tworząc emocjonalne powiązania między marką a klientami. Oglądając ich reklamy, sami zaczynamy kojarzyć ten popularny napój z pozytywnymi emocjami, przyjaźnią i dobrą zabawą.

Dobrym przykładem jest również firma LEGO, która wykorzystuje storytelling na wiele sposobów, aby zwiększać zaangażowanie klientów. Marka często podkreśla, jak zestawy klocków pozwalają na wyzwolenie nieograniczonej kreatywności w trakcie budowania nowych konstrukcji. Narracje tego brandu często koncentrują się na twórczej i odkrywczej zabawie – zarówno w atmosferze rodzinnej, jak i podczas spotkań z przyjaciółmi.

 

Brand storytelling to potężne narzędzie, które pozwala firmom wyróżnić się na rynku, budując trwałe relacje z klientami. Skuteczny storytelling wymaga jednak sporej ilości pracy na samym początku, gdy tworzymy spójną narrację oddającą istotę i wartości marki. Odpowiednie zaangażowanie w ten proces może przynieść zadowalające efekty, które przełożą się następnie na zrealizowanie najważniejszych celów biznesowych naszej marki.