24 czerwca 2024

Typografia a charakter marki – jak dobrać odpowiedni font do logotypu?

Jubileusz

Typografia odgrywa kluczową rolę w tworzeniu tożsamości wizualnej marki. Odpowiednio dobrany font do logotypu może bardzo wyraźnie wpłynąć na odbiór marki przez klientów, komunikować jej wartości i wyróżniać się na tle konkurencji.

Czym są fonty i na jakie rodzaje je dzielimy?

Font to cyfrowy zapis kroju pisma – znaków o określonej formie i stylu (liter, cyfr, znaków interpunkcyjnych i innych symboli). Są używane do tworzenia tekstu w projektach graficznych, dokumentach czy na stronach internetowych.

Fonty można podzielić na kilka podstawowych rodzajów, które mają swoje charakterystyczne cechy:

  • szeryfowe (Serif): charakteryzują się małymi ozdobnikami na końcach liter, zwanymi szeryfami, np. Times New Roman, Georgia;
  • bezszeryfowe (Sans-serif): nie mają szeryfów, co nadaje im bardziej nowoczesny i prosty wygląd, np. Arial, Helvetica, Calibri;
  • monospaced (Monospace): każda litera i znak zajmuje dokładnie tyle samo miejsca w linii, np. Courier, Consolas;
  • ozdobne (Decorative/Display): zazwyczaj są bardziej artystyczne i ozdobne, często używane w tytułach i nagłówkach, np. Playfair Display, Impact;
  • skryptowe (Script): imitują pismo ręczne, np. Brush Script, Pacifico;
  • kaligraficzne (Calligraphic): są stylizowane na wzór kaligrafii i często używane w projektach wymagających elegancji, np. Edwardian Script, Lucida Calligraphy;
  • fonty gotyckie (Blackletter): mają wygląd charakterystyczny dla średniowiecznego pisma gotyckiego (np. Old English, Gothic).

Każdy z tych rodzajów fontów może być używany w różnych kontekstach, w zależności od potrzeb estetycznych i praktycznych projektu. Wybór odpowiedniego fontu może znacząco wpłynąć na czytelność, wygląd i odbiór wizualny tekstu.

Jak wybrać odpowiedni font do logotypu?

Projektując dobrą identyfikację wizualną, musimy koniecznie dopasować font do filozofii naszej marki. Stąd też jego wybór jest tylko pozornie prosty. Jak sprawić, aby był on odpowiedni i najlepiej wpisywał się w strategię rebrandingową? Ważne jest to, aby spełniał trzy kluczowe kryteria, do których należą:

  • Czytelność i skalowalność – font użyty w logotypie musi być czytelny zarówno w dużych, jak i małych rozmiarach. Najlepiej testować logotyp w różnych skalach, aby upewnić się, że w każdym przypadku pozostaje czytelny.
  • Kontekst i trendy – należy wziąć pod uwagę kontekst branżowy i bieżące trendy w projektowaniu. Musimy jednak pamiętać, że zbyt ścisłe trzymanie się bieżących tendencji może sprawić, że logotyp szybko się zestarzeje.
  • Spójność z innymi elementami wizualnymi – font logotypu powinien być spójny z innymi elementami wizualnymi marki, takimi jak kolory, ikony, i ogólny styl grafiki.

Jakie firmy dobrały font do logotypu i charakteru działalności?

Historia designu zna wiele przypadków zarówno sukcesów, jak i porażek w rebrandingu. Poniżej prezentujemy kilka przykładów brandów, które w odpowiedni sposób dobrały font do swoich projektów. Dzięki temu ich działanie i wizja rozwoju przyniosły pozytywne efekty.

Google

Wcześniejsze logo firmy wykorzystywało font bezszeryfowy, który w ogólnym odczuciu stał się nieco staromodny. Rebranding i wykorzystanie pozbawionego szeryfów fontu Product Sans sprawiło, że wizerunek tego giganta technologicznego nabrał nowoczesnego wyglądu i przede wszystkim spójności z cyfrowym charakterem marki.

Spotify

Jedna z największych marek w świecie streamingu muzyki również zdecydowała się na zmianę fontu w swojej identyfikacji wizualnej. Wcześniej firma korzystała z niestandardowego, bezszeryfowego, bardzo geometrycznego fontu. W obecnej wersji logotypu został on zaokrąglony, co daje przyjazny i nowoczesny wygląd. Poprawia także czytelność.

Uber

Z podobnym problemem mierzyła się marka Uber. We wcześniejszej wersji logotypu font również był mocno geometryczny i sprawiał wrażenie sztywności. Obecne odświeżone logo jest znacznie bardziej przejrzyste i pozwala komunikować się marce w przyjazny sposób.

Coca-Cola

Ciekawym przypadkiem jest font do logotypu Coca-Coli, który doskonale pokazuje, że już od samego początku firma może budować charakter swojej marki wokół typografii. Używany praktycznie od początku charakterystyczny, pisany odręcznie font wykorzystywany jest również dzisiaj. Pokazuje to nie tylko przywiązanie do tradycji, ale również daje dowód tego, w jaki sposób konkretne logo może nieść ze sobą silną rozpoznawalność na rynku.

Jak widać na powyższych przykładach, typografia może stać się wartościowym narzędziem. Właściwie dobrana potrafi znacząco wpłynąć na skojarzenia potencjalnych klientów z Twoją marką.

Aby wybrać odpowiedni font do logotypu w procesie rebrandingu, musisz wziąć pod uwagę wspomnianych wcześniej czynników. Jeśli chcesz dobrze zaplanować swoje działania i wykonać je z zachowaniem pełnego profesjonalizmu, skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza kontaktowego. Pomożemy Ci w podjęciu decyzji spójnych z wizją Twojej firmy oraz wszystkimi elementami identyfikacji wizualnej.

Masz pytania? Odezwij się do nas!