24.04.2024

JAK KOLORY WPŁYWAJĄ NA
WIZERUNEK MARKI?

Jubileusz

Logo to bardzo ważna kwestia dla każdej marki, która marzy o byciu rozpoznawalną. Jednak odpowiednio zaprojektowany znak to tylko połowa sukcesu. Drugą stanowi dobrze dobrana kolorystyka. Jakie kolory wybrać, aby nasza marka kojarzyła się klientom w odpowiedni sposób?

Rola kolorów w marketingu oczami badaczy

Kolorystyka odgrywa kluczową rolę w strategiach marketingowych, wpływając nie tylko na świadome, ale także nieświadome procesy poznawcze oraz emocje konsumentów. Na ten temat przeprowadzono szereg badań naukowych, które pomogły lepiej zrozumieć, jak wykorzystać kolory w celu skutecznego komunikowania przesłania i budowania pozytywnego wizerunku marki.

Przede wszystkim należy pamiętać, że kolor może wywoływać określone emocje i skojarzenia. Na przykład czerwień kojarzy się zwykle z energią i pasją, zielony – z naturą i ekologią, a niebieski z profesjonalizmem i spokojem. Badanie The Impact of Color on Marketing (Singh, 2006) podkreśla, że odpowiedni dobór kolorów w kampaniach reklamowych może znacząco zwiększyć skuteczność komunikacji marketingowej.

Kolejne badanie – The Effect of Color on Conscious and Unconscious Cognition (Jonauskaite, Mohr, & Antonietti, 2019) – wykazuje, że kolor może wpływać nie tylko na świadome, ale także nieświadome procesy poznawcze. Nawet jeśli konsument nie jest świadomy wpływu koloru, jego decyzje i zachowanie mogą być w istotny sposób kształtowane przez odpowiednie wskazówki kolorystyczne w przekazach reklamowych.

Badania te sugerują również konieczność uwzględnienia kontekstu społeczno-kulturowego oraz indywidualnych preferencji odbiorców podczas planowania strategii kolorystycznej. Ważne jest monitorowanie trendów i zmieniających się preferencji kolorystycznych, aby dostosować strategie marketingowe do dynamicznych oczekiwań konsumentów.

Przykłady barw wykorzystywanych przez marki

Kolorystyka odgrywa kluczową rolę w budowaniu wizerunku marki oraz przekazywaniu jej wartości. Wybór odpowiednich kolorów ma istotny wpływ na sposób, w jaki marka jest postrzegana przez klientów. Poniżej prezentujemy przykłady kolorów wykorzystywanych przez światowe marki. Przyjmujemy przy tym określony punkt widzenia – omawiane znaczenia są związane z zachodnim kręgiem kulturowym.

Czerwony

Symbolizuje energię, pasję i apetyt, przyciągając uwagę odbiorców i pobudzając ich zainteresowanie. Marki takie jak Coca-Cola czy Netflix wykorzystują czerwień w swojej identyfikacji, aby podkreślić radość i entuzjazm związane z ich produktami.

Pomarańczowy

Symbolizuje entuzjazm, dynamiczność i pozytywne podejście do życia. Firmy takie jak Orange czy Fanta wykorzystują ten kolor, aby wywoływać pozytywny nastrój i budować odbiór marki jako przyjaznej i dostępnej dla klientów.

Niebieski

Znany z wywoływania uczucia zaufania, spokoju i profesjonalizmu jest często wybierany przez marki technologiczne i komunikacyjne. Facebook czy IBM stosują niebieski w swojej identyfikacji wizualnej, sugerując stabilność, profesjonalizm i nowoczesność.

Zielony

Jest kojarzony z naturą, świeżością i ekologią, co czyni go idealnym wyborem dla marek promujących zdrowy styl życia i zrównoważony rozwój. Starbucks czy Whole Foods Market wykorzystują zieleń w swoim brandingu, podkreślając swoje zaangażowanie w ochronę środowiska i oferowanie naturalnych produktów.

Żółty

To kolor radości, optymizmu i uwagi, który przyciąga wzrok i wywołuje pozytywne emocje. Marki takie jak McDonald’s czy IKEA używają żółtego w swojej identyfikacji wizualnej, sugerując przyjemność, energię i kreatywność.

Brązowy

Symbolizuje solidność, wytrzymałość i naturalność, co sprawia, że jest popularnym wyborem dla marek związanych z przemysłem spożywczym i logistyką. UPS czy Hershey’s stosują ten kolor w swoim brandingu, aby podkreślić wysoką jakość i solidność wykonania.

Czarny

Tworzy wrażenie elegancji, prestiżu i luksusu, dlatego jest używany, by nadać wyrafinowany i ekskluzywny charakter. Marki takie jak Chanel czy Nike wykorzystują czarny kolor, aby podkreślić wyjątkowość i oryginalność oferowanych produktów.

Biały

Łączy się z czystością, prostotą i nowoczesnością i nadaje markom minimalistyczny, elegancki charakter. Firmy Apple czy Adidas stosują biały kolor w swoim brandingu, tworząc poczucie innowacyjności i stylowości.

Fioletowy

Kojarzy się z luksusem, kreatywnością i tajemnicą, co sprawia, że jest często wybierany przez marki, które chcą podkreślić swoją ekskluzywność. Cadbury czy Yahoo stosują fioletowy w swoim brandingu, aby ukazać wyjątkową i wyrafinowaną naturę.

Różowy

Symbolizuje delikatność, romantyzm i młodość, co czyni go popularnym wyborem dla producentów związanych z modą i urodą. Marka Victoria’s Secret czy kultowe lalki Barbie używają różowego w swojej identyfikacji wizualnej, żeby podkreślić kobiecość, urok i elegancję.

Kolory, komunikacja, klienci

Dobór odpowiedniej kolorystyki jest dla marki jednym z najlepszych sposobów, aby już od pierwszego wrażenia wzbudzić w konsumentach odpowiednie emocje i skojarzenia. Z tego powodu ten element w procesie tworzenia identyfikacji wizualnej w żadnym przypadku nie powinien być pomijany. Eksperci z zakresu brandingu mogą służyć Ci pomocą we wszystkich kwestiach związanych z projektowaniem odpowiedniego wizerunku Twojej firmy.

Zrozumienie roli kolorów w marketingu staje się nieodłącznym elementem tworzenia spójnych i efektywnych strategii komunikacji marki z klientami. Przyczynia się to do budowania trwałych relacji i wzrostu lojalności klientów. Znajomość przytoczonych na początku artykułu badań oraz symboliki kolorów pomoże Ci w skutecznym projektowania kampanii reklamowych, które będą bardziej atrakcyjne dla grupy docelowej i lepiej spełnią ich potrzeby.