25.04.2024

CO POWIENIENEŚ WIEDZIEĆ
PRZED ROZPOCZĘCIEM REBRANDINGU?

Jubileusz

Rebranding niesie ze sobą wiele szans, ale również istotnych wyzwań dla marki. Z tego powodu cały proces powinien zostać przeprowadzony na podstawie dokładnie zebranych informacji. Co musisz wziąć pod uwagę?

Rebranding, czyli co?

Rebranding to proces przeobrażenia marki, który może obejmować m.in. zmianę nazwy, identyfikacji wizualnej czy strategii marketingowej. Jest to zaplanowany krok podejmowany przez firmę w celu odświeżenia lub poprawy swojego wizerunku, a także dostosowania się do zmiennych trendów. Może być również konieczny w przypadku fuzji, przejęć lub restrukturyzacji firmy.

Celem rebrandingu jest zazwyczaj przyciągnięcie uwagi nowych klientów, utrzymanie sympatii tych istniejących, wzmocnienie rozpoznawalności marki oraz dostosowanie się do ewolucji rynku i oczekiwań konsumentów. Ważne jest zarówno zachowanie odpowiedniej ciągłości, jak i jednoczesne dokonywanie modyfikacji na różnych poziomach organizacji.

Rebranding na przykładach znanych marek

Rebranding dotyczy zarówno mniej znanych marek, jak i tych popularniejszych. Oczywiście najlepiej wzorować się na najlepszych brandach, które działają od lat i mogą pochwalić się globalną rozpoznawalnością. Okazuje się, że takie firmy przeprowadzają działania rebrandingowe regularnie i wiele z nich kończy się sukcesem. Przykładowo:

 • Apple: wiele rebrandingów przeprowadzonych przez tę firmę było udanych, ale przejście od kolorowego logo z tęczowym jabłkiem do bardziej minimalistycznej, monochromatycznej wersji w latach 90. XX wieku jest uważane za jedno z najskuteczniejszych.
 • Starbucks: przeprowadził udaną modyfikację swojego logo w 2011 roku, eliminując nazwę firmy i pozostawiając jedynie wizerunek syreny. Ta zmiana pomogła w umocnieniu rozpoznawalności marki na arenie międzynarodowej.
 • Mastercard: w 2016 roku zdecydował się na wyeliminowanie nazwy firmy z logo, skupiając się wyłącznie na dwóch charakterystycznych okręgach. Ten krok ułatwił identyfikację marki na całym świecie.
 • Adidas: dokonał rebrandingu w 1997 roku, zmieniając swoje logo na charakterystyczne trzy paski. Ten krok wpłynął na unowocześnienie i zwiększenie rozpoznawalności marki na rynku sportowym.
 • McDonald’s: w 2003 roku rozpoczął skuteczną kampanię rebrandingową „I’m lovin’ it”, która przyczyniła się do unowocześnienia wizerunku firmy i przyciągnięcia nowych klientów.

Jak przygotować się do rebrandingu?

Rebranding wymaga dokładnie przemyślanej, spójnej strategii realizacji. Dlatego proces ten powinien być przeprowadzony w odpowiedni sposób. Poniżej prezentujemy kilka czynników, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli zależy Ci na efektywnym przeobrażeniu marki:

 • Analiza obecnej sytuacji marki: przeprowadź dokładną analizę obecnej sytuacji marki, w tym jej pozycjonowania na rynku, rozpoznawalności, silnych i słabych strony. To pomoże zidentyfikować obszary, które wymagają zmiany lub ulepszenia.
 • Analiza konkurencji: w podobny sposób zajmij się analizą konkurencji, aby dowiedzieć się, za jakimi trendami rynkowymi podąża, a także jak na ich branding reagują klienci.
 • Zasoby i budżet: ustal dostępne zasoby, zarówno ludzkie, jak i finansowe, które możesz przeznaczyć na rebranding. To pomoże określić, jakie działania są możliwe do przeprowadzenia i jakie koszty będziesz musiał ponieść w trakcie trwania całego procesu.
 • Ryzyka i potencjalne wyzwania: zastanów się, jakie wyzwania wiążą się z rebrandingiem Twojej firmy, np. wątpliwości pracowników czy niepewność klientów. Następnie poszukaj sposobów, aby je ograniczyć i dobrze zakomunikować zmianę.
 • Testowanie i poprawianie: Testuj swoje pomysły na grupie docelowej, a w razie potrzeby nie bój się je zmieniać i poprawiać. Rób to, aż efekt stanie się dla Ciebie zadowalający.
 • Pomoc ekspertów: w razie potrzeby skorzystaj z pomocy specjalistów, takich jak agencje marketingowe, projektanci graficzni czy konsultanci ds. brandingu. Ich doświadczenie i wiedza będą cennym wsparciem w czasie rebrandingu. Cenne uwagi i konsultacje na każdym etapie przeprowadzanych zmian pozwalają uniknąć nieplanowanych kosztów oraz problemów, na jakie możesz natrafić, będąc niedoświadczonym graczem w dziedzinie rebrandingu.

Rebranding jest procesem wymagającym dużej dokładności oraz szczegółowej analizy wszystkich jego aspektów. Z tego powodu bardzo dobrym pomysłem jest współpraca z doświadczoną firmą, posiadającą wieloletnie doświadczenie w tego typu projektach. Ponadto kluczowe jest również przestrzeganie określonych zasad nowoczesnego rebrandingu, dzięki którym będzie on skuteczny i zgodny z nowoczesnymi standardami.