2 kwietnia 2024
Nowoczesne podejście do rebrandingu – skuteczne zasady, o których musisz pamiętać
Jubileusz
Rebranding pozwala podnieść konkurencyjność marki i dotrzeć do nowych grup odbiorców. Jest potężnym narzędziem – pod warunkiem, że potrafisz go efektywnie wykorzystać. Podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać w rebrandingu.
Czym jest rebranding?
Branding to proces budowy świadomości nowej marki od podstaw. Natomiast rebranding oznacza przeobrażenie, transformację marki już istniejącej. Nie należy go mylić z popularnym liftingiem (drobnymi zmianami w reprezentacji graficznej marki) i redesignem (przeprojektowaniem lub wymianą wybranych elementów identyfikacji wizualnej).
Zarówno lifting, jak i redesign są działaniami selektywnymi, które nie wpływają na generalną zmianę postrzegania firmy. Natomiast rebranding to proces totalny, który obejmuje wszystkie elementy budowy marki – od logo, sloganu, kolorystyki, przez grupę docelową, strategie marketingowe i komunikacyjne, aż po jej wartości.
Kiedy rebranding jest konieczny?
Celem rebrandingu jest poprawa pozycji marki. To reakcja adaptacyjna na zmiany zachodzące w otoczeniu biznesowym, prawnym, społecznym i kulturowym Twojej firmy (organizacji). Bezpośrednie powody transformacji brandu są liczne:
- potrzeba dotarcia do nowych grup odbiorców,
- zmiana profilu działalności,
- wprowadzanie nowych produktów na rynek,
- zmiana struktury organizacyjnej (np. fuzja),
- odświeżenie przestarzałej identyfikacji wizualnej,
- kryzys wizerunkowy (próba odbudowania reputacji),
- podążanie za zmianami rynkowymi i społecznymi (np. reakcja na nasilające się w ostatnich latach trendy proekologiczne).
5 zasad skutecznego rebrandingu
Rebranding to szansa na nowe otwarcie w działalności Twojej organizacji. Jednak przyniesie oczekiwane rezultaty tylko, jeśli podejdzie się do niej w odpowiedni sposób. Przykłady firmy, które skutecznie wykorzystały potencjał drzemiący w rebrandingu, opisaliśmy już tutaj. Z kolei poniżej omawiamy pięć najważniejszych zasad, które pomogą Ci na etapie przygotowań i w trakcie zmiany brandu.
Zasada nr 1: Jasne zdefiniowanie celu i wybranie lidera zmiany
Rebranding musi mieć jasny cel. Dzięki jego określeniu będziesz w stanie prowadzić właściwą komunikację zmiany – skutecznie przekonasz do niej pracowników oraz klientów. Będziesz również w stanie przygotować efektywną ewaluację po zakończeniu rebrandingu i rzeczowo ocenisz jego efekty.
Proces rebrandingu wymaga lidera zmiany, który pilnuje terminów, podejmuje decyzje operacyjne i koncentruje na sobie uwagę interesariuszy. Lider potrzebuje wyrażonego wprost wsparcia ze strony osób decyzyjnych. Spełnienie tych dwóch warunków znacząco zwiększy szanse na powodzenie przedsięwzięcia.
Zasada nr 2: Właściwa komunikacja zmiany na zewnątrz i wewnątrz
Zanim zaczniesz zmieniać markę, przygotuj strategię komunikacyjną. Każda zmiana budzi liczne obawy i może spotkać się z instynktownym sprzeciwem wewnątrz organizacji. Da się go przezwyciężyć, tłumacząc sens zmiany. Jeżeli zdołasz zaangażować pracowników w proces rebrandingu, znacznie zwiększysz skuteczność rebrandingu.
Pamiętaj, że nie jesteś w stanie niczego narzucić zewnętrznym odbiorcom. Twoi klienci – zwłaszcza ci najbardziej przywiązani do marki – początkowo mogą nie akceptować zmiany. Właściwie poprowadzona komunikacja pozwoli Ci jednak przekonać ich, że jest to krok w dobrą stronę. Jej podstawą muszą być szczerość i demonstrowanie wiary w sens zmiany komunikacji brandu.
Zasada nr 3: Rebranding jako głęboka transformacja
Nie wystarczy zaprojektować nowe logo i zmienić slogan, żeby ogłosić sukces rebrandingu. Każda kompleksowa zmiana identyfikacji wizualnej powinna wiązać się również z autentyczną zmianą (wyeksponowaniem) wartości, celów, procedur i kultury pracy.
Zmiana brandowania powinna być logicznym następstwem głębokich przeobrażeń wewnątrz organizacji. Dzięki temu Twoi klienci nie odczują jej jako sztucznej, a wręcz przeciwnie – zobaczą, że jest szczera i wartościowa.
Zasada nr 4: Skuteczny plan i terminarz działań
Starannie przygotowany plan rebrandingu to połowa sukcesu. Musisz określić cele, oszacować ryzyko, przygotować plany kryzysowe. Następnym krokiem jest opracowanie szczegółowego terminarza działań. Tylko w ten sposób możesz efektywnie zarządzać zmianą i utrzymać kontrolę nad budżetem rebrandingu.
Zasada nr 5: Konsultacje i przyjmowanie konstruktywnej krytyki
Genialne pomysły rodzą się w ukryciu. Jednak przed wdrożeniem wystaw je na szczery osąd. Zbierz opinie wewnątrz organizacji i w grupach docelowych. Ewaluacja ex ante (przed rozpoczęciem) pozwala na uniknięcie błędów. Pamiętaj: „prawdziwa cnota krytyk się nie boi”. Jeżeli Twój projekt ma autentyczną wartość, nieprzychylne oceny mu nie zaszkodzą. Przeciwnie – pozwolą go przepracować i udoskonalić.
Każda organizacja jest inna, a każdy rebranding potrzebuje indywidualnego podejścia. Jeżeli jednak wykorzystasz opisane w artykule zasady, znacznie zwiększysz szansę na udaną transformację marki. Chętnie pomożemy Ci w ich wdrożeniu. Napisz do nas za pośrednictwem poniższego formularza kontaktowego, abyśmy wspólnie mogli zacząć opracowywać plan rebrandingu Twojej firmy.